Teplovzdušná kamna, jak již název napovídá, jsou kamna, do kterých je ve spodní části vpuštěn vzduch, který se v tělese kamen prohřeje, a poté je z kamen vypuštěn do prostoru buďto ventilační mřížkou nebo reliéfními prořezy v kachlích.
Takto postavená kamna nemají dlouhou akumulaci, neboť vzduch z místnosti, kde kamna stojí, je do kamen při rozdílu teplot neustále nasáván i při přerušením topení, přičemž vnitřní prostor se ochlazuje, dokud se teploty vně a uvnitř nesrovnají.
Tato kamna jsou určena do prostor pro občasné zatopení, kde je potřeba “rychlé” teplo, například při večerním posezení u kamen nebo pro dotvoření vánoční atmosféry nebo při přechodných období jaro-podzim. Nicméně topit v nich lze každý den.
Teplovzdušnými průduchy se také dělá rozvod do dalších místností nebo do patra, kde platí, že teplý vzduch se bez použití tlačných nebo sacích ventilátorů šíří do cca tří metrů délky tohoto potrubí. Na konce jednotlivých větví se dávají ovladatelné žaluziové mřížky pro úpravu intenzity vpouštěného teplého vzduchu. Stavba teplovzdušných kamen patří k těm jednodušším a netrvá zpravidla tak dlouho jako u kamen akumulačních nebo u klasického sporáku.